• Menu

    Restaurācija

    dpp_0958

    Restaurācija parasti tiek veikta pēc vecām metodēm, kuras ļauj saglabāt mēbeles atgriezeniskumu, kas ir svarīgākā mēbeles vērtība. Dažreiz tiek izmantotas modernākas metodes, ja to atļauj process un tās nebojā mēbeles vērtību.

    Restaurācija parasti sākas ar mēbeles konstrukcijas nostiprināšanu, lai tā turētos kopā vēl tik pat ilgi, kā līdz šim. Tad tiek atjaunota fasāde – finierējums, ko mēs veicam pēc vecās metodes – finierēšana notiek ar pierīvēšanas metodi izmantojot karstlīmi. Tiek atjaunoti trūkstošie elementi – kokgriezumi, līstes un citi elementi. Ja ir nelieli bojājumi tad tie tiek protezēti, ja trūkst izgatavo no jauna.

    Kad viss ir salabots un noslīpēts, tiek veikta apdares atjaunošana. Tai mēs pievēršam īpašu vērību, jo neprasmīga apdare var sabojāt visu iepriekš veikto darbu. Pēc klienta izvēles mēs tonējam mēbeli, pēc kā seko apdare. Tā var būt ļoti dažāda – lakota, eļļota, vaskota un pulēta. Visvērtīgākā ir pulēšana ar šellakas politūru, kas ir arī dārgākā metode. Tā ir ļoti veca metode un nav daudz meistaru, kas prot to veikt un vēl mazāk ir to kas kvalitatīvi to māk. Mēs esam augstu novērtēti Vācijā, kur esam strādājuši savā arodā, tur mūs augstu vērtē tieši par labu pulēšanas prasmi.
    Kāpēc restaurēt ?

    Vecās mēbeles ir sākotnēji taisītas atgriezeniski, meistars kas darinājis mēbeli ir izmantojis materiālus kuri ir dabiski un tāpēc paejot laikam, kad mēbele ir nolietota prasmīgs restaurātors var tai iedvest jaunu dzīvību. Katra senlaicīgā mēbele ir ar savu dvēseli, ko ielicis meistars ar savu roku darbu un amata mīlestību.

    Apsverot domu par jaunas mēbeles iegādi, vai vecās mēbeles restaurāciju ir vērts padomāt, vai ieguldīt līdzekļus mēbelē, kas ir jauna, bet pēc pēc kāda laika būs nolietota, vai to varēs atjaunot ? Vecā mēbele pēc restaurācijas kalpos vēl tikpat ilgi kā līdz šim. Un Jūsu ieguldītie līdzekļi atmaksāsies ar uzviju, priecējot Jūs un Jūsu mazbērnus, kuri to būs mantojuši pēc laika.

    Kā nevajag darīt

    Mēs palaikam sastopamies ar klientiem, kuri ar savu mēbeli ir pabijuši jau vairākās darbnīcās un saskārušies ar dažādām problēmām – nekvalitatīvu darbu vai sliktākā gadījumā ar situāciju, kad tiek paņemta nauda un darbs netiek izdarīts.

    Tāpēc mēs iesakām: pirms vest savu mēbeli pie meistariem, vispirms aizbraukt uz darbnīcu un iepazīties ar darbiem, ko veikuši darbnīcas meistari.

    Diemžēl šajos laikos daudziem klientiem galvenais arguments ir zemā cena, ko parasti labi māk pasniegt ” meistari”, kas nepilda savus dotos solījumus.

    201Šeit redzamā kumode ir pabijusi pirms mums jau trijās darbnīcās, vienīgais kas ir bijis padarīts,ir paņemts no klienta avansa maksājums. Tā kā īpašniekam ir bijusi pacietība meklēt vēl meistarus, kas var paveikt darbu, kumode ir nonākusi mūsu rokās.

    202Tagad restaurācijas process ir pabeigts un nonākot mūsu meistara prasmīgās rokās, kumode ir atdzimusi no jauna.

    Vēl nebūtu labi nodarboties ar pašdarbību labojot senlaicīgās mēbeles, jo neprasmīgas darbības rezultātā var zaudēt mēbeles atgriezeniskumu ( vērtību ). Tāpat pēc amatiera pašdarbības, restauratoram ir ļoti grūti izlabot jau esošo rezultātu.

    203Šeit redzams piemērs, kā mājas apstākļos kāds salīmējis galdiņa kāju ar sintētisku līmi, ko ir ļoti grūti notīrīt no savienojuma vietas, kā rezultātā savienojuma vieta vairs nebūs tik izturīga, kā tad, ja uzreiz būtu izmantoti pareizie materiāli un līdzekļi.

    Restaurātoriem ir teiciens: var atrestaurēt vijoli uz kuras ir uzsēdies zilonis, bet neiespējami kaut ko darīt, ja tai ir pieķēries diletants…