• Menu

    Par ķirmjiem


    Latvijā visbiežāk sastopamie un vislabāk zināmie nedzīvas koksnes kaitēkļi ir mēbeļu ķirmis (Anobium punctatum) retāk – bieži vien literatūrā latviešu valodā kļūdaini minēts «nāves pulkstenis» (Xestobium rufovillosum) ko nereti jauc ar Anobium punctatum.
    Pirms pārošanās Xestobium rufovillosum savstarpēji sazinās, periodiski un strauji piesitot ar galvu pie alas sieniņas. Sausajā koksnē dzirdamas ritmiskas skaņas, ko māņticīgi cilvēki sauc par “nāves pulksteni’’.Kāpuru zarnās īpašos veidojumos – micetomās dzīvo simbiotiski mikroorganismi, kuri palīdz sašķelt celulozi un savam saimniekam sintezē slāpekļvielas. Ķirmju kāpuri izgrauž koksnes iekšpusi, bet neaiztiek ārējo slāni. Tikai tad, kad vaboles pārceļas uz citu dzīves vietu, tās koksnes virspusē izgrauž izejas caurumus.


    502Kukaiņu izgrauztās alas vēl nenozīmē, ka ķirmji tur joprojām atrodas. Vai koksnes grauzēji mēbelē vēl dzīvi, provizoriski var konstatēt, pārbaudot, vai pie ķirmju caurumiņiem pavasarī parādās jaunas koka putekļu kaudzītes. Par kaitēkļu klātbūtni liecina svaigi sagrauztās koksnes putekļi – ķirmji tos izstumj. Ja putekļu nav, tad, iespējams, kukaiņi jau ir prom. Par sīko „īrnieku” klātbūtni var liecināt arī sienās un mēbelēs skanoši klusi tikšķi.
    Senu koka ēku īpašniekiem jānovērtē arī koka konstrukciju stāvoklis. Ja tās ir stipri bojātas, tad nepieciešama speciālista konsultācija, lai noteiktu, cik tās ir bīstamas ēkas tālākai ekspluatācijai. Baznīcās ķirmju darbība ir viens no kokgriezumu sabrukuma cēloņiem. Vēsturisko interjeru stāvokli ietekmē arī slikta kopšana un nemākulīgā labošana, kurā kā palīgmateriāli izmantotas gan stieples, gan naglas un lupatiņas.
    Vietumis kokgriezumu formu satur vienīgi virsmas apdare — grunts un krāsu slāņi, kurus papildina bieza netīrumu kārta.


    503

    Ja mēbele ir ķirmju bojāta, tad restaurācijas procesā mēs apstrādājam mēbeli ar Vācijā ražotu ķirmju indi, kas ir uz caurspīdīgas apelsīnu mizu eļļas bāzes un nav kaitīga cilvēkam. Indi ar šļirces palīdzību ievada bojātās vietās , vai arī ar otu piesūcina bojātās  koka daļas. Ķirmis iegraužoties ar eļļu piesūcinātā materiālā, pēc laika iet bojā.